Suurenna fonttiaPienennä fonttia
Eläkeliitto

   Pirkanmaan piiri ry

                                  Kilpailutuloksia

Vuoden 2018 tuloksia 

Eläkeliiton valtakunnalliset rantaongintakilpailut pidettiin 9.8.2018 Ikaalisten Kylpylän rannassa.
Tulokset löydät tästä:
naiset alle 70v
naiset 70v ja yli
miehet alle 70v
miehet 70v ja yli
joukkue

 

Piirin rantaongintakilpailun tulokset 15.6.2018 Ikaalisten Kylpylän ranta vastuujärjestäjänä Ikaalisten yhdistys

naiset
1 Paula Syvänen Kuorevesi 1010 g
2 Lea Kujanpää Orivesi 885 g
3 Irene Siitonen Ruovesi 723 g
4 Eila Aalto Ikaalinen 600 g
5 Tuula Leskinen Sydänhäme 545 g
6 Ritva Huikkola Kangasala 135 g
7 Kaija Lindberg Orivesi 115 g
8 Meeri Ihamuotila Ylöjärvi 95 g
9 Sinikka Salo Ikaalinen 55 g

miehet
1 Taisto Reini Kuorevesi 4090 g
2 Alpo Koivusalo Kuorevesi 2715 g
3 Tuomo Mäkelä Orivesi 1820 g
4 Jorma Äijänen Orivesi 1240 g
5 Veli-Pekka Kankainen Kuorevesi 1215 g
6 Markku Korpela Kuorevesi 1200 g
7 Arto Huikkola Kangasala 1175 g
8 Pentti Salminen Kangasala 1045 g
9 Arto Särkikoski Orivesi 1045 g
10 Raimo Leskinen Sydänhäme 950 g
11 Risto Nieminen Ylöjärvi 950 g
12 Raimo Riikonen Sydänhäme 775 g
13 Pentti Rajamäki Ikaalinen 670 g
14 Antero Hämäläinen Sydänhäme 660 g
15 Seppo Myllymäki Sydänhäme 645 g
16 Erkki Vesanen Sydänhäme 570 g
17 Heikki Sikiö Sydänhäme 560 g
18 Matti Siurola Kangasala 550 g
19 Reino Aalto Ikaalinen 425 g
20 Erkki Kukko Kuorevesi 410 g
21 Jukka Kauriinmäki Lempäälä 380 g
22 Antti Aspila Sydänhäme 380 g
23 Kauko Heikkinen Kangasala 330 g
24 Heikki Nuutila Lempäälä 165 g
25 Antti Salo Lempäälä ei saalista

Pienin kala: Kauko Heikkinen Kangasala 5 g (ahven)
Suurin kala: Arto Huikkola Kangasala 875 g (lahna)

Joukkue
 
1. Kuorevesi (Syvänen, Reini, Koivusalo, Kankainen)  9030 g
2. Orivesi (Kujanpää, Mäkelä, Äijänen, Särkikoski) 4990 g
3. Sydänhäme (Leskinen, Leskinen, Hämäläinen, Riikonen) 2930 g
4. Kangasala (Huikkola, Huikkola, Salminen, Siurola) 2905 g
5. Ikaalinen (Aalto, Salo, Rajamäki, Aalto) 1750 g

Ikaalisten yhdistys kiittää kaikkia kilpailijoita sekä talkooväkeä!
 

PIRKANMAAN PIIRIN KARAOKEKILPAILU 24.4. Ikaalisten Kylpylässä
vastuujärjestäjänä Ikaalisten yhdistys
Väkeä paikalla toistasataa, kilpailijoita 42.
 

NAISET 50-69
1. Marke Ranta Ikaalinen
2. Marita Saal Ikaalinen
3. Eila Aalto Ikaalinen

NAISET 70+  
1. Marja Alatalo Orivesi 
2. Kerttu Savilahti Ruovesi  
3. Mirjami Kilponen Tampere 

MIEHET 50-69 
1. Hartsa Marttila Ylöjärvi
2. Markku Ylijoki Ylöjärvi
3. Heimo Lampinen Virrat

MIEHET 70+  
1.Tauno Rautio Virrat  
2. Tuomo Lemivaara Tampere 
3. Kai Santala Virrat

Palkitut yhteiskuvassa 

karaoke 2018 

 

 

PIRKANMAAN PIIRIN PILKKIKILPAILUT 9.3. Vohlisaaressa Luopioisissa.
Järjestäjänä Sydänhämeen yhdistys ry

TULOKSET
Naiset
1.Tuula Leskinen Sydänhäme 2160, 2. Anja Vasenius Ruovesi 1420,3. Irene Siitonen Ruovesi 1050, 4. Raija Huttunen Kuorevesi 780, 5.Sinikka SeppänenSydänhäme   460, 6. Ulla Sikiö Sydänhäme 430, 7. Annikki Kallio Kuorevesi 370, 8. Marja-Liisa Aaltonen Längelmäki 290, 9. Anja RantanenKangasala 160, 10. Irma Lauttajärvi Kangasala40

Miehet
1.Eero Tynskä Kangasala 2900, 2. Erkki Kukko Kuorevesi 2700,3. Jorma Martikainen Sydänhäme 2380, 4. Raimo Riikonen Sydänhäme 2250, 5.Veli-Pekka
Kankainen Kuorevesi 2070, 6. Markku Vasenius Ruovesi 2000, 7. Antti Toivonen Ruovesi 1870, 8. Reino Stenman Sydänhäme 1800, 9. Erkki Siitonen Ruovesi 1740, 10. Urpo Heikkilä Kangasala 1690, 11. Markku Korpela Kuorevesi 1590, 12. Jouko Peuha Längelmäki 1280,13. Reijo Koskivuori Kangasala 1280, 14.Taisto Reini Kuorevesi 1230, 15. Jyrki Niittymaa Längelmäki 1200, 16. Kauko Heikkinen Kangasala 1090, 17. Pertti Seppänen Sydänhäme 990, 18. Heikki Sikiö Sydänhäme 880, 19. Timo Salonen Sydänhäme 800, 20. Pertti Salminen Kangasala 730, 21. Rauli Nivala Längelmäki 710, 22. Seppo Kanervo Längelmäki 700, 23. Raimo Leskinen Sydänhäme 670, 24. Alpo Koivusalo Kuorevesi 580, 25.Timo Lauttajärvi Kangasala 540, 26. Seppo Harjula Sydänhäme 500, 27. Raimo Ahonen Längelmäki 480, 28. Matti Siurola Kangasala 380, 29. Antero Hämäläinen Sydänhäme 340, 30. Jaakko Sulkunen Kuorevesi 330, 31. Jukka Nurmi Längelmäki 270, 32. Jukka Lindfors Sydänhäme 200, 33. Seppo Myllymäki Sydänhäme 120, 34. Taisto Lahtinen Sydänhäme 100

Joukkueet
1.      Sydänhäme 8590 (Tuula Leskinen,Raimo Riikonen, Jorma Martikainen ja Reino Stenman)
2.      Kuorevesi   7140 (Raija Huttunen, Markku Korpela,Veli-Pekka Kankainen ja Erkki Kukko)
3.      Ruovesi       7030 (Anja Vasenius, Erkki Siitonen,Antti Toivonen ja Markku Vasenius)
4.      Kangasala    6030 (Anja Rantanen, Eero Tynskä, ReijoKoskivuori ja Urpo Heikkilä)
5.      Längelmäki  3480 (Marja-Liisa Aaltonen, Rauli Nivala, JyrkiNiittymaa ja Jouko Peuha)

Isoin ahven Reino Stenman Sydänhäme 280 g

 

Vuoden 2017  tuloksia

Eläkeliiton Pirkanmaan piirin rantaongintakilpailut 22.7. Juupajoen Hirvijärvellä

Naiset:
1. Raija Huttunen, Kuorevesi 545g; 2. Tuula Leskinen, Sydänhäme 430g; 3. Annikki Kallio, Kuorevesi 201g; 4. Helka Koskinen, Lempäälä 116g; 5. Lea Kujanpää, Orivesi 96g; 6. Jaana Tuomainen, Längelmäki 88g; 7. Seija Salminen, Lempäälä 67g; 8. Kaija Lindberg, Orivesi 36g; 9. Ulla Sikiö, Sydänhäme 31g; 10. Sinikka Kiema, Juupajoki 11g

Miehet:
1. Heino Manninen, Orivesi 4015g; 2. Erkki Kukko, Kuorevesi 3463g; 3. Markku Korpela, Kuorevesi 2989g; 4.Pertti Salminen, Kangasala 2074g; 5.Tuomo Mäkelä, Orivesi 2067g; 6. Veikko Pohja, Orivesi 1938g; 7. Heikki Sikiö, Sydänhäme 1591g; 8. Kauko Heikkinen, kangasala 1488g; 9. Jaakko Sulkunen, Kuorevesi 1472g; 10. Raimo Leskinen, Sydänhäme 1464g; 11. Matti Vehmas, Juupajoki 1137g; 12. Martti Kiema, Juupajoki 1084g; 13. Arto Särkikoski, Orivesi 1057g; 14. Raimo Riikonen, Sydänhäme 958g; 15. Sakari Nääjärvi, Lempäälä 820g; 16. Jukka kauriinmäki, Lempäälä 486g; 17. Heikki Knuutila Lempäälä 407g; 18. Alpo Koivusalo, Kuorevesi 397g; 19. Lasse Kopra, Juupajoki 363g; 20. Antero Hämäläinen, Sydänhäme 272g; 21. Matti Siurola, Sydänhäme 186g; 22. Veli-Pekka Kankainen, Kuorevesi 141g; 23. Eero Välimäki, Lempäälä 85g; 24. Jyrki Níittymaa, Längelmäki 83g ja Antti Aspila, Sydänhäme 83g; 25. Seppo Myllymäki, Sydänhäme 78g.

Joukkueet:
1. Kuorevesi 8469g
Erkki Kukko, Markku Korpela ja Raija Huttunen
2. Orivesi 8116g
Heimo Manninen, Tuomo Mäkelä, Veikko Pohja ja Lea Kujanpää
3. Sydänhäme 4443g
Heikki Sikiö, Raimo Leskinen, Raimo Riikonen ja Tuula Leskinen

Pienin kala:
Raimo Leskinen, Sydänhäme 1g
Suurin kala:
Matti Vehmas, Juupajoki 1137g

Kiitämme kaikkia kilpailjoita sekä talkooväkeä!
EL Juupajoen yhdistys 

 

Eläkeliiton Pirkanmaan piirin karaokemestaruudet ratkottiin 8.4.2017 Lempäälän Manttaalitalolla 

Sarja 50-64-vuotiaat
naiset:
1. Kirsi Helsten, Tampere
2. Tuula Lepola-Siira, Sydänhäme 

miehet:
1. Olli-Pekka Tuomi, Ruovesi
2. Ilkka Siira, Sydänhäme
3. Olli Arola, Kangasala

Sarja 65+
naiset:
1. Tarja Kamila, Sydänhäme
2. Sini Arvola, Lempäälä
3. Maire Salmi, Tampere

miehet:
1. Pekka Hilden, Tampere
2. Tuomo Lemivaara, Tampere
3. Esko Istukaissaari, Ikaalinen

Kilpailijoita oli kaikkiaan 28 ja tapahtuma veti yli sata henkeä paikalle. Kiitokset Lempäälän yhdistykselle järjestelyistä!

 

 

Eläkeliiton Etelä-Hämeen, Satakunnan ja Pirkanmaanpiirien Bocciaturnaus 30.3.2017 Pälkäne LujaLukko Areena Pirkanmaalla

Tulokset:
Naiset
1.  EL Forssa                            12 pist.                   Paula Arvela, Maija Strand, AnneliSaaristo
2.  EL Sydänhäme 1                   8                           AnnikkiVesterinen, Eeva - Liisa Nummela, Hilkka Hämäläinen
3.  EL Sydänhäme 2                   8                           AnjaAnttila, Pirjo Turunen, Mirja Hämäläinen   
4.  EL Längelmäki                       6                           Pirjo Eeli, Riitta Salo, Jaana Tuomainen
5.  EL Sydänhäme 3                   4                           Anja Nord, Helena Saarinen, Irma Myllymäki
6.  EL Ikaalinen                           4                           Marja Kytölä, MarjaSavisto, Saara Joensivu
7.  EL Ruovesi                             0                           Brita Westerholm,Paula Almqvist, Hely Nousiainen

Yleinen sarja
Alkusarja:         (2parasta jatkoon)
Lohko A
1.       ELLängelmäki                     8 pist                    Jyrki Niittymaa, Esko Lunden,Jouko Peuha
2.       AkaaInv. yhd.                      6                           Leo Virtanen, ErkkiBaldauf, Tapani Lampela
3.       ELSydänhäme 1                 4                           Reino Stenman, SeppoMäkinen, Eino Anttila
4.       ELSydänhäme 5                 2                           Erkki Kolu, MaunoNord, Antero Hämäläinen
5.       ELSuodenniemi                  0                           Mauri Paussu, SeppoHaliseva, Sakari Peltoniemi

Lohko B
1.   EL Köyliö                                 8                           Tapani Ketola, MattiSuoyrjö, Martti Aronen
2.   EL Forssa                                6                           Jaakko Arvela, KariSaru, Erkki Larpi
3.   EL Sydänhäme 4                     4                           Markku Saarela, Olli Käenniemi, JaakkoSjöstedt
4.   EL Lavia                                   2                           Pekka Pajunen, Matti Tamminen,Marjatta Heinonen
5.   EL Jämijärvi                             0                           Erkki Linna, PekkaKauraharju, Hannu Narvi

Lohko C
1.   EL Noormarkku                       8                           Pertti Lavapuro, Seppo Vuorela, JukkaHaanpää
2.   EL Ruovesi                              6                           Pekka Vähämäki,Tapani Laine, Raimo Pusa
3.   EL Sydänhäme 3                     3                           Esko Karhu, Mikko Helminen, Tapio Heino
4.   EL Ikaalinen                             2                           Jouni Hanhikangas,Reijo Savisto, Risto Uusi-Salava
5.   EL Sydänhäme 2                     1                           Jukka Lindfors, Timo Kyttälä, Antti Ylinen

Semifinaali:
A-lohko:            1.  Akaa             4pist                  B-lohko             1. Noormarkku                          4pist
2.  Köyliö            2                                                  2.  Längelmäki                           2
3.  Ruovesi         0                                                  3.  Forssa                                  0

Finaali
1. EL Noormarkku                                                   PerttiLavapuro, Seppo Vuorela, Jukka Haanpää                     
2. Akaan Inv. yhd                                                     LeoVirtanen, Erkki Baldauf, Tapani Lampela
3. EL Köyliö                                                             TapaniKetola, Matti Suoyrjö, Martti Aronen
4. EL Längelmäki                                                     JyrkiNiittymaa, Esko Lunden, Jouko Peuha

Vastuujärjestäjänä Sydänhämeen yhdistys 

 

 

EläkeliitonPirkanmaan piirin pilkkikisat Oriveden Säynäniemessä 16.03.2017


Yksi kolmesta ahvenlaatikosta :) 

Naiset:
1) Irene Siitonen,Ruovesi 6587 grammaa, 2) Syvänen Ritva, Orivesi 1723, 3) Leskinen Tuula, Sydän-Häme1503,
4) Nykänen Kerttu, Orivesi 1213, 5) Kujanpää Lea,Orivesi 1182, 6)Rantanen Anja, Kangasala 1074, 7) Huikkola Ritva, Kangasala 713, 8) KinnariSirkka, Vesilahti 558, 9) Peltonen Leena, Sydän-Häme 550,10) Reuna Raija,Orivesi 476,
11) Huttunen Raija, Kuorevesi 312, 12) Kallio Annikki, Kuorevesi292, 13) Koskinen Helka, Lempäälä 272, 14) Nykänen Maija, Orivesi 251, 15)Helen Laina, Kangasala 246, 16) Uotila Hilkka, Kangasala 163, 17) MyllymäkiAnnikki, Orivesi 153, 18) Lindberg Kaija, Orivesi 108, 19) Tuomainen Jaana,Längelmäki 55, 20) Vasenius Anja, Ruovesi 40, 21) Eeli Pirjo, Längelmäki 14.

Miehet:
1) Toivonen Antti,Ruovesi 8118 grammaa, 2) Mannila Esa, Orivesi 6880, 3) Markkula Tapani, Orivesi5706, 4) Heikkinen Kauko, Kangasala 5664, 5) Tynskä Eero, Kangasala 5452, 6)Kajarinne Arvo, Orivesi 4694 7) Lauttajärvi Timo, Kangasala 4522, 8) LeskinenRaimo, Sydän-Häme 4473, 9) Särkikoski Arto, Orivesi 3843, 10)Sipilä Antti, Orivesi 3765, 11) Riikonen Raimo, Sydän-Häme 3154, 12) Valkama Väinö,Kuorevesi 3141, 13) Äijänen Jorma, Orivesi 2457, 14) Naskali Esko, Längelmäki2177, 15) Siitonen Erkki, Ruovesi 2112, 16) Kukko Erkki, Kuorevesi 2022, 17)Lahtinen Ahti, Längelmäki 1946, 18) Reini Taisto, Kuorevesi 1875, 19)Korpela Markku, Kuorevesi 1875, 20) Koskivuori Reijo, Kangasala 1498, 21)Kymäläinen Erkki, Orivesi 1115, 22) Siurola Matti, Sydän-Häme 1063, 23)Kauriinmäki Jukka, Lempäälä 873, 24) Heino Tapio, Sydän-Häme 784,  25) Välimäki Eero, Lempäälä 690, 26) HuikkolaArto, Kangasala 563, 27) Seppänen Pentti, Sydän-Häme 548, 28) Heikkilä Urpo,Kangasala 518, 29) Niittymaa Jyrki, Längelmäki 478, 30) Lunden Esko, Längelmäki470, 31) Hämäläinen Antero, Sydän- Häme 457, 32) Harjula Seppo, Sydän-Häme 411,33) Peuha Jouko, Längelmäki 391, 34) Myllymäki Seppo, Sydän-Häme 334, 35)Nivala Rauli, Längelmäki 318, 36) Pohja Veikko, Orivesi 314, 37) Ahonen Raimo,Längelmäki 272, 38) Aspila Antti, Sydän-Häme 267, 39) Välimaa Kalevi, Orivesi261, 40) Valkama Risto, Kuorevesi 247, 41) Sulkunen Jaakko, Kuorevesi 242, 42)Vasenius Markku, Ruovesi 206, 43)Kinnari Antti, Vesilahti 167, 44) Nääjärvi Sakari, Lempäälä 58, 45) VirkkiAimo, Lempäälä 57, 46) Kankainen Veli-Pekka, Kuorevesi 22.   SalminenPertti, Kangasala-, Aalto Raimo, Ylöjärvi -.

Joukkueet:
1. Orivesi 19003 grammaa (MannilaEsa, Markkula Tapani, Kajarinne Arvo, Syvänen Ritva)
2. Ruovesi 17023 g (Toivonen Antti,Siitonen Irene, Siitonen Erkki, Vasenius Markku)
3. Kangasala 16712 g (HeikkinenKauko, Tynskä Eero, Lauttajärvi Timo, Rantanen Anja)

Suurin ahven: KukkoErkki, Kuorevesi 320 g
Pienin ahven: KankainenVeli-Pekka Kuorevesi 3 g ja Kujanpää Lea Orivesi 3 g

Vastuujärjestäjänä toimi Oriveden yhdistys.
Kiitos kaikille osallistujille!

 

 

 

 

 

Vuoden 2016 tuloksia 

Eläkeliiton valtakunnalliset metsästysammuntakilpailujen 16.-17.6.2016 tulokset luettavissa tästä

 

 

Pirkanmaan piirin rantaongintakilpailut 2016  Jämsässä Jämsänjoella 28.6.
 
TULOKSET:  ( 46 osallistujaa )
Joukkueet:
1. Kuorevesi  24196 g  
    Raija Huttunen, Pentti Lahtinen, Alpo Koivusalo, Taisto Reini
2. Orivesi  11204 g 
    Kerttu Nykänen , Veikko Pohja, Heino Manninen, Arto Särkikoski
3. Längelmäki  7775 g
    Jaana Tuomainen, Ahti Lahtinen, Jyrki Niittymaa, Raimo Ahonen
4. Lempäälä  3921 g
    Seija Salminen, Helka Koskinen, Jukka Kauriinmäki, Eero Välimäki
5. Sydänhäme  3877 g
    Tuula Leskinen, Raimo Leskinen, Antti Aspila, Antero Hämäläinen
6. Kangasala  2403 g
    Laina Helin, Pertti Salminen, Kauko Heikkinen, Kalevi Wirola
7. Ruovesi  2074 g
    Irene Siitonen, Erkki Siitonen
Naiset:
1. Kerttu Nykänen, Orivesi,  2664
2. Raija Huttunen,  Kuorevesi, 2660
3. Tuula Leskinen, Sydänhäme, 1899
4. Lea Kujanpää, Orivesi, 984
5. Kaija Lindberg, Orivesi, 775 
6. Annikki Kallio, Kuorevesi, 702
7. Jaana Tuomainen, Längelmäki, 698 
8. Helka Koskinen, Lempäälä, 610
9. Irene Siitonen, Ruovesi, 337
10.Seija Salminen, Lempäälä, 242
11.Leena Kortelahti, Sydänhäme, 210
12.Pirjo Eeli, Längelmäki, 181
13.Laina Helin, Kangasala, 145
Miehet
1. Pentti Lahtinen, Kuorevesi, 10096
2. Alpo Koivusalo, Kuorevesi, 6611
3. Taisto Reini, Kuorevesi, 4829
4. Ahti Pennanen, Kuorevesi, 3922 
5. Ahti Lahtinen, Längelmäki, 3882
6. Veikko Pohja, Orivesi, 3050
7. Heino Manninen, Orivesi, 2775
8. Arto Särkikoski, Orivesi, 2715
9. Jyrki Niittymaa, Längelmäki, 2704 
10.Jukka Kauriinmäki, Lempäälä, 2555
11.Veli-Pekka Kankainen, Kuorevesi, 2055
12.Markku Korpela, Kuorevesi, 1964
13.Erkki Kukko, Kuorevesi, 1898
14.Väinö Valkama, Kuorevesi, 1816
15.Erkki Siitonen, Ruovesi, 1747 
16.Kalevi Välimaa, Orivesi, 1500
17.Tuomo Mäkelä, Orivesi, 1214
18.Pertti Salminen, Kangasala, 1170
19.Kauko Heikkinen, Kangasala, 972
20.Raimo Leskinen, Sydänhäme, 844 
21.Antti Aspila, Sydänhäme, 666
22.Eero Välimäki, Lempäälä, 514
23.Raimo Ahonen, Längelmäki, 491
24.Antero Hämäläinen, Sydänhäme, 468
25.Raimo Riikonen, Sydänhäme, 466
26.Risto Valkama, Kuorevesi, 465 
27.Raimo Vigren, Längelmäki, 363
28.Seppo Myllymäki, Sydänhäme, 169
29.Seppo Kanervo, Längelmäki, 144  
30.Jorma Äijänen, Orivesi, 123
31.Kalevi Wirola, Kangasala, 116
32.Matti Siurola, Sydänhäme, 51
33.Esko Lundèn, Längelmäki, 13
Suurin kala (Lahna) Pentti Lahtinen, Kuorevesi. 602 g

Pienin kala (Ahven) Jukka Kauriinmäki, Lempäälä 5 g

 

Vastuujärjestäjänä toimi Kuoreveden yhdistys
Lämmin kiitos osallistujille !!
 

Pirkanmaan piirin karaokekilpailu 21.4. Ruoveden Kaukopohjan Nuorisoseurantalo

Naiset 50+
1. Sirpa Harju, Ruovesi
Naiset 65+
1. Sirpa Lindroos, Orivesi
2. Sinikka Arvola, Lempäälä
Miehet 50+
1. Antero Unkila, Orivesi
2. Olli-Pekka Tuomi
3. Markku Hiljanen, Lempäälä
Miehet 65+
1. Paavo Puumalainen, Ruovesi
2. Jouko Aho, Ruovesi
3. Olli Haapanen, Orivesi
Kilpailijoita yhteensä 18.

Vastuujärjestäjänä toimi Ruoveden yhdistys.

 

Eläkeliiton Satakunnan ja Pirkanmaan piirien  Bocciaturnaus Jämi Areenalla 29.3.2016

Naisten sarja:
1. Sydänhäme 1 8 pist.; 2. Sydänhäme 2 6 pist.; 3. Merikarvia 3 pist (14 pelipist.).;  4. Ikaalinen 3 pist. (7 pelipist.); 5. Jämijärvi 0 pist.

Yleinen lohko

Lohkko A
1. Lavia 1 8 pist.; Sydänhäme 1 4 pist (29 pelipist.).; 3. Haastajat 4 pist. (19 pelipist); 4. Sydänhäme 4 4 pist. (11 pelipist.); 5. Ikaalinen 2 pist.

Lohko B
1. Eurajoki 8 pist.; 2. Pomarkku 4 pist.(22 pelipist.); 3. Sydänhäme 3 4 pist. (14 pelipist.); 4. Merikarvia 4 pist. (12 pelipist.); 5. Jämijärvi 1 0 pist. 

Lohko C
1. Noormarkku 6 pist. (55 pelipist.); 2. Kankaanpää 6 pist. (38 pelipist.); 3. Sydänhäme 2 6 pist. (16 pelipist.); 4. Lavia 2 2 pist.; 5. Jämijärvi 2 0 pist.

Kaksi parasta välisarjaan.

Välisarja

A lohko
1. Pomarkku 3 pist. (15 pelipist.); 2. Sydänhäme 1 3 pist. (14 pelipist.); Lavia 1 0 pist.

B lohko
1. Kankaanpää 3 pist.(13 pelipist.); 2. Noormarkku 2 pist. (6 pelipist.); 3. Eurajoki 1 pist. (5 pelipist.)

Loppuottelut lohko ykköset pelasivat turnauksen voitosta. Lohko kakkset kolmossijasta. 

1. Kankaanpää 13 pist.; 2. Pomarkku 0 pist.; 4. Noormarkku 10 pist.; 4. Sydänhäme 1 5 pist. 

 

Piirin pilkkikilpailut 7.3.2016 Roineen Helmessä Kangasalla

Miehet

1. Leskinen Raimo, Sydänhäme 7,570; 2.  Heikkilä Urpo, Kangasala 5,140; 3. Heikkinen Kauko, Kangasala 4,810; 4.  Sulkunen Jaakko, Kuorevesi 4,595; 5. Toivonen Antti, Ruovesi 4,250´; 6. Särkikoski Arto, Orivesi 4,155;
7.   Kauriinmäki Jukka, Lempäälä 3,465; 8. Harjula Seppo, Sydänhäme 3,285; 9.  Asikainen Reino, Kangasala 2,865; 10.  Kukko Erkki, Kuorevesi 2,785; 11. Riikonen Raimo, Sydänhäme 2,660; 12. Mannila Esa, Orivesi 2,420;
13.  Koivusalo Alpo, Kuorevesi 2,385; 14.  Kujanpää Heikki, Orivesi 2,250; 15.  Siitonen Erkki, Ruovesi 1,925;
16.  Tynskä Eero, Kangasala 1,785; 17.  Äijänen Jorma, Orivesi  1,665; 18.  Riihiranta Tauno, Sydänhäme 1,580;
19.  Korpela Markku, Kuorevesi 1,540; 20.  Salonen Timo, Sydänhäme 1,490; 21.  Koskivuori Reijo, Kangasala 1,470; 22.  Salminen Pertti, Kangasala 1,450; 23.  Kajarinne Arvo, Orivesi 1,395; 24.  Lauttajärvi Timo, Kangasala 1,280; 25.  Manninen Heino, Orivesi 1,255; 26.  Reini Taisto, Kuorevesi 1,095; 27.  Kankainen Veli-Pekka, Kuorevesi 1,035; 28.  Valkama Risto, Kuorevesi 1,030; 29.  Mäkelä Tuomo, Orivesi 0,910; 30.  Mäkinen Erkki, Kangasala 0,71531.   Myllymäki Seppo, Sydänhäme 0,59032.  Mikkonen Ilpo, Ruovesi 0,56033.  Lahtinen Pentti, Kuorevesi  0,465; 34.  Virkki Aimo, Lempäälä 0,395; 35.  Hämäläinen Antero, Sydänhäme 0,300; 36.  Vasenius Markku, Ruovesi 0,275; 37.  Uotila Perttu, Kangasala 0,210; 38.   Huikkola Arto, Kangasala 0,130; 39.  Rämö Reijo, Kangasala  0,105; 40.  Wirola Kalevi, Kangasala 0,090
Naiset
1.   Siitonen Irene, Ruovesi 3,230; 2. Vuohelainen Sirpa, Orivesi 3,215; 3.   Kujanpää Lea, Orivesi 1,855;
4.    Asikainen Eeva, Kangasala 1,545; 5. Leskinen Tuula, Sydänhäme 1,145; 6.  Huttunen Raija, Kuorevesi 1,140; 7.    Vasenius Anja, Ruovesi 1,125; 8. Peltonen Leena, Sydänhäme 0,795; 9. Sikiö Ulla, Sydänhäme 0,755;
10.  Salminen Seija, Lempäälä 0,680; 11. Lindberg Kaija, Orivesi 0,665; 12.  Kallio Annikki, Kuorevesi 0,650;
13.  Lauttajärvi Irma, Kangasala 0,570; 14.  Koskinen Helka, Lempäälä 0,495; 15.  Rantanen Anja, Kangasala 0,480; 16.  Kortelahti Leena, Sydänhäme 0,400; 17.  Patamäki Maija, Kuorevesi 0,320; 18.  Huikkola Ritva, Kangasala 0,215; 19.  Uotila Hilkka, Kangasala 0,185; 20.  Rämö Irja, Kangasala 0,115

 

Joukkue      
1.    
Sydänhäme; Leskinen Raimo, Harjula Seppo, Riikonen Raimo, Leskinen Tuula yht. 14,660 
      2.     Kangasala; Heikkilä Urpo, Heikkinen Kauko, Asikainen Reino, Asikainen Eeva yht. 14,360
3.     Orivesi; Särkikoski Arto, Vuohelainen Sirpa, Mannila Esa, Kujanpää Heikki yht. 12,040
     4.     Kuorevesi; Sulkunen Jaakko, Kukko Erkki, Koivusalo Alpo, Huttunen Raija yht. 10,905
     5.     Ruovesi; Toivonen Antti, Siitonen Irene, Siitonen Erkki, Vasenius Anja yht. 10,530
6.     Lempäälä; Kauriinmäki Jukka, Salminen Seija, Koskinen Helka, Virkki Aimo yht. 5,035
Suurin ahven: Antti Toivonen Ruovesi   365 g
Pienin ahven: Raija Huttunen Kuorevesi
Vastuujärjestäjänä toimi Kangasalan yhdistys.

  

Vuoden 2015 tuloksia:  

  Pirkanmaan piirin rantaongintakilpailut  Luopioisissa 29.6.  
  TULOKSET:   42 osallistujaa  
  Joukkueet:  
  1. Kuorevesi 10140 g    
      Raija Huttunen, Markku Korpela, Taisto Reini, Alpo Koivusalo  
  2. Orivesi 7700 g   
      Kerttu Nykänen , Arto Särkikoski, Tuomo Mäkelä, Jorma Äijänen  
  3. Kangasala 7120 g  
      Eeva Asikainen, Reino Asikainen, Kauko Heikkinen, Pertti Salminen  
  4. Sydänhäme 5920 g  
      Leena Kortelahti, Raimo Riikonen, Raimo Leskinen, Tauno Riihiranta   
  5. Lempäälä 3800 g  
      Seija Salminen, Heikki Knuutila, Eero Välimäki, Aimo Virkki  
  Naiset  
  1. Kerttu Nykänen, Orivesi 2500 g  
  2. Raija Huttunen,  Kuorevesi, 1600  
  3. Seija Salminen, Lempäälä,  1220  
  3. Leena Kortelahti, Sydänhäme, 1220  
  5. Tuula Leskinen, Sydänhäme, 900   
  6. Eeva Asikainen, Kangasala, 600  
  7. Helka Koskinen, Orivesi, 380  
  8. Sirpa Knuutila, Lempäälä, 200  
  9. Kaija Lindberg, Orivesi, 160  
  10.Leena Peltonen, Sydänhäme, 100  
  Miehet  
  1. Reino Asikainen ,  Kangasala, 3800  
  2. Markku Korpela, Kuorevesi, 3760  
  3. Alpo Koivusalo, Kuorevesi, 2740  
  4. Tauno Riihiranta, Sydänhäme  2240   
  5. Taisto Reini, Kuorevesi, 2040  
  6. Arto Särkikoski, Orivesi, 1960  
  7. Tuomo Mäkelä, Orivesi, 1640  
  8. Eero Välimäki, Lempäälä, 1620  
  9. Jorma Äijänen, Orivesi, 1600   
  10.Kauko heikkinen, Kangasala, 1420  
  11.Raimo Riikonen, Sydänhäme, 1320  
  11.Jaakko Sulkunen, Kuorevesi, 1320  
  13.Pertti Salminen, Kangasala, 1300  
  14. Heino Manninen, Orivesi, 1180  
  15.Raimo Leskinen, Sydänhäme, 1140   
  16.Erkki Kukko,, Kuorevesi, 1080  
  17.Kalevi Kortelahti, Sydänhäme, 900  
  18.Reino Stenman, Sydänhäme, 860  
  19.Matti Siurola, Sydänhäme, 820  
  20.Erkki Vesanen, Sydänhäme, 780   
  21.Heikki Knuutila, Lempäälä, 520  
  22.Risto Valkama, Kuorevesi, 480  
  23.Aimo Virkki, Lempäälä, 440  
  24.Kalevi Välimaa, Orivesi, 200  
  25.Seppo Myllymäki, Sydänhäme, 200  
  26.Heikki Sikiö, Sydänhäme, 160   
  27.Antti Ylinen, Sydänhäme, 140  
  28.Antero Hämäläinen, Sydänhäme 140  
  29.Aulis Jaakkola, Sydänhäme, 80   
  30.Veli-Pekka Kankainen, Kuorevesi, 80  
  31.Kalevi Wirola, Kangasala, 70  
  32.Sakari Nääjärvi, Lempäälä 60  
  Suurin kala(säynävä) Taisto Reini, Kuorevesi. 1180 g  
  LÄMMIN KIITOS KAIKILLE OSANOTTAJILLE!!

Pirkanmaan piirin suunnistuskilpailut Aitoon Sikovuoressa 10.6.2015 tulokset

N55 5 km
1. Suvi Antila 1.16.51 Sydänhäme
N60 3 km
1. Marjatta Lahdenniemi 55.23 Sydänhäme
N75 1,5 km
1. Aune Mattila 25.17 Sydänhäme
M65 3 km
1. Pekka Lahdenniemi 35.20 Sydänhäme
Olli Alanissi Sydänhäme (ei aikaa)
M60 3 km
1. Erkki Siitonen 27.36 Ruovesi
2. Tapio Lindstedt 29.29 Juupajoki
3. Raimo Pusa 29.59 Ruovesi
4. Heikki Lahdenniemi 35.20 Sydänhäme
M70 1,5 km
1. Erik Naulapää 23.50 Sydänhäme
2. Esko Mattila 23.54 Sydänhäme
M75 1,5 km
1. Valto Kopra 24.22 Juupajoki
Reino Stenman Sydänhäme (ei aikaa)
M80 1,5 km
Eino Hytönen Sydänhäme (ei aikaa)

ELÄKELIITON PIRKANMAAN PIIRIN KARAOKEKILPAILUT RUOVEDELLÄ 16.4.2015 

Naiset 65 +
1. Mirjami Kilponen Nokia
2. Sinikka Arvola Lempäälä
3. Airi Strång

Naiset 50 +
1. Tarja Kamila Sydänhäme
2. Kirsi Helsten Tampere
3. Sirpa Sammatti Virrat

Miehet 65 +
1. Veli Reuna Orivesi
2. Pekka Hilden Tampere
3. Jouko Touronen Virrat

Miehet 50 +
1. Ilkka Siira Sydänhäme
2. Jyrki Jokinen Ruovesi
3. Olli Arola Kangasala 

ELÄKELIITON PIRKANMAAN PIIRIN PILKKIMESTARUUSKILPAILUT ORIVEDEN SÄYNÄNIEMESSÄ 9.3.2015

Naiset: 
1) Sirpa Vuohelainen, Orivesi 8994 grammaa, 2) Irene Siitonen, Ruovesi 4211, 3) Anja Vasenius, Ruovesi 3911,
4) Kerttu Nykänen, Orivesi 3338, 5) Eeva Asikainen, Kangasala 2745, 6) Lea Kujanpää, Orivesi 2210, 7) Ritva Syvänen, Orivesi 2069, 8) Raija Huttunen, Kuorevesi 1979, 9) Seija Salminen, Lempäälä 1570, 10) Leena Peltonen, Sydän-Häme 1542, 11)Tuula Leskinen, Sydän-Häme 1465, 12) Leena Kortelahti, Sydän-Häme 891,
13) Seija Nyberg, Lempäälä 845, 14) Annikki Kallio, Kuorevesi 529, 15) Maija Nykänen, Orivesi 480,
Anita Ojala, Sydän-Häme - ja Laina Helen, Kangasala - .   (Yhteensä 17 naista)
 

Miehet:1) Heino Manninen, Orivesi 763,5 2) Raimo Leskinen, Sydän-Häme 6730, 3) Reino Asikainen, Kangasala 6523, 4) Esa Mannila, Orivesi 6136, 5) Antti Toivonen, Ruovesi 5995, 6)Raimo Riikonen, Sydän-Häme 5816, 7) Kauko Heikkinen, Kangasala 5519, 8) Antti Sipilä, Orivesi 5214 9) Alpo Koivusalo, Kuorevesi 5181,10) Arvo Kajarinne Orivesi  5095, 11) Kalle Mäkinen, Sydän-Häme 4905, 12)   Jukka Kauriinmäki, Lempäälä 4320, 13) Jorma Äijänen, Orivesi 3916, 14) Erkki Siitonen, Ruovesi 3540, 15) Jaakko Sulkunen, Kuorevesi 3432, 16) Reino Stenman, Sydän-Häme 3193, 17) Tauno Riihiranta, Sydän-Häme 3189, 18) Erkki Kukko, Kuorevesi 3129, 19) Tapani Markkula, Orivesi 2880, 20) Erkki Kymäläinen, Orivesi 2877, 21) Heikki Kujanpää, Orivesi 2533, 22) Pertti Salminen, Kangasala 2493, 23) Taisto Reini, Kuorevesi 2285, 24) Veikko Pohja, Orivesi 2163, 25) Pentti Lahtinen Kuorevesi 1837, 26) Tuomo Mäkelä, Orivesi 1649, 27) Urpo Heikkilä , Kangasala 1550, 28) Aimo Virkki, Lempäälä 1381, 29) Seppo Myllymäki, Sydän-Häme 1311, 30) Matti Siurola, Sydän-Häme 1160, 31) Eero Välimäki, Lempäälä 1014, 32) Antero Hämäläinen, Sydän-Häme 945, 33) Erkki Lemmetty, Orivesi 865, 34) Kalevi Kortelahti, Sydän-Häme 611, 35) Veli-Pekka Kankainen, Kuorevesi 526, 36) Reijo Vanhanen, Vilppula 523, 37) Sakari Nääjärvi, Lempäälä 462, 38)  Jaakko Saramäki, Orivesi 375, 39) Seppo Lampinen, Orivesi 325, 40) Antti Aspila, Sydän-Häme 74  
Matti Vehmas, Juupajoki - .   (Yhteensä 41 miestä)
 

Joukkueet:   1) Orivesi1 (Sirpa Vuohelainen, Heino Manninen, Esa Mannila ja Antti Sipilä) 27979; 2) Sydän-Häme1 (Raimo Leskinen, Raimo Riikonen, Kalle Mäkinen ja Leena Peltonen) 18993; 3) Ruovesi (Antti Toivonen, Irene Siitonen, Anja Vasenius ja Erkki Siitonen) 17657;  4) Kangasala 17280;  5) Orivesi2 15229;  6) Kuorevesi 13731;  7) Sydän-Häme2 9158;  8)  Lempäälä 8285 

Kiertopalkinto jäi Orivedelle. Isoimman ahvenen pilkki Tapani Markkula Orivedeltä 538 grammaa ja pienimmän Raija Huttunen Kuorevedeltä.              

Vuoden 2014 tuloksia

PIRKANMAAN PIIRIN SUUNNISTUSKILPAILUT 18.6.2014 JUUPAJOEN HYYTIÄLÄSSÄ           

Naiset 65-70 v, matka 2,4 km
1. Sulander Mirja-Liisa 18.27, Sydänhäme           
Miehet 60-65 v, matka 3,8 km
1. Siitonen Erkki 41.41, Ruovesi  2.Laaksonen Seppo 1.18.07, Ruovesi
Miehet 65-70 v, matka 2,4 km
1. Huhtala Tapani 26.10, Kangasala  2.Lindstedt Tapio 33.14, Juupajoki
3. Pusa Raimo 36.51, Ruovesi
Miehet  65-70 v, matka 3,8 km
1.Lähdeniemi Pekka 56.49, Sydänhäme 2.Lähdeniemi Heikki 1.05.22, Sydänhäme
3.Alanissi Olli 1.18.03, Sydänhäme
Miehet  70-75 v, matka 2,4 km
1.Jylhä Keijo 31.13, Kuorevesi  2.Sulander Heikki 50.28, Sydänhäme                   
Miehet 80 ja yli
1.   Hytönen Eino, Sydänhäme                         

PIIRIN RANTAONGINTAMESTARUUSKISOJEN TULOKSET ORIVEDEN RÖNNILLÄ 25.6.2014

Naiset: 1) Sirpa Vuohelainen Orivesi  5097 grammaa 2) Raija Huttunen, Kuorevesi  3392 3) Eeva Asikainen, Kangasala 1571 4) Seija Nyberg, Vilppula 1368 5) Irene Siitonen, Ruovesi 1174 6) Seija Salminen, Lempäälä 1013 7) Ritva Syvänen, Orivesi 350 8) Kerttu Nykänen, Orivesi 346 9) Sirpa Knuutila, Lempäälä 313 10) Kaija Lindberg, Orivesi 264 11) Helka Koskinen, Orivesi 251 12) Lea Kujanpää, Orivesi 233 13) Annikki Kallio, Kuorevesi 226 14) Sirpa Sammatti, Virrat 87 15) Leena Kortelahti, Sydän-Häme 77 16) Leena Peltonen, Sydän-Häme 49 17) Anita Ojala, Sydän-Häme 42 18) Irma Myllymäki, Sydän-Häme 13

Miehet 1) Antti Sipilä, Orivesi 8141 2) Arto Särkikoski, Orivesi 7364 3) Heino Manninen, Orivesi 5856 4) Veikko Pohja, Orivesi 5082 5) Reino Asikainen, Kangasala 4826 6) Kauko Heikkinen, Kangasala 4663 7) Antti Lahdenmäki 4379 8) Taisto Reini, Kuorevesi 4212 9) Jorma Äijänen, Orivesi 4127 10) Erkki Kukko, Kuorevesi 3595 11) Jaakko Sulkunen, Kuorevesi 2571 12) Raimo Riikonen, Sydän-Häme 2196 13) Tarmo Kallio, Kuorevesi 1920 14) Erkki Siitonen, Ruovesi 1683 15) Veli-Pekka Kankainen, Kuorevesi 1545 16) Raimo Leskinen, Sydän-Häme 1506 17) Pertti Salminen, Kangasala 1359 18) Erkki Vesanen, Sydän-Häme 699 19) Martti Maijala, Virrat 600 20) Antero Hämäläinen, Sydän-Häme 538 21) Seppo Myllymäki, Sydän-Häme 517 22) Reijo Vanhanen, Vilppula 516 23) Simo Sipilä, Virrat 406 24) Tauno Riihiranta, Sydän-Häme 361 25) Heikki Knuutila, Lempäälä 341 26) Eero Välimäki, Lempäälä 310 27) Jorma Lampinen, Orivesi 211 28) Sakari Nääjärvi, Lempäälä 188 29) Heikki Kujanpää ja Erkki Lemmetty, Orivesi 184 31) Kalevi Välimaa, Orivesi 170 32) Matti Siurola, Sydän-Häme 96 33) Kalevi Kortelahti, Sydän-Häme 20 (34 osanottajaa)Joukkueet: 1) Orivesi 1 ( Antti Sipilä, Arto Särkikoski, Heino Manninen ja Sirpa Vuohelainen) 26458 2) Kuorevesi (Taisto Reini, Erkki Kukko, Jaakko Sulkunen ja Raija Huttunen) 13770 3) Kangasala (Reino Asikainen, Kauko Heikkinen, Pertti Salminen ja Eeva Asikainen) 12419 4) Orivesi 2, 9743 5) Virrat 5472 6) Sydän-Häme 4478 7) Lempäälä 1852

Pienin kala Raimo Riikonen, Sydän-Häme 4 grammaa
Suurin kala Antti Sipilä, Orivesi 955 grammaa

 

Karaoketulokset 24.4.2014 Tampere

Naiset 50+
1. Raija Reuna, Oriveden yhdistys
Miehet 50+
1. Markku Hiljanen, Lempäälän yhdistys 2. Ossi Haapanen, 3. Markku Ukonjärvi
Naiset 65+
1. Sirpa Lindroos, Oriveden yhdistys 2. Reetta Viikki, 3. Mirjami Kilponen
Miehet 65+
1. Tuomo Lemivaara, Tampereen yhdistys 2. Pentti Kilponen, 3. Esko Lampinen
IMG_5164 (1)
Kuvassa palkitut karaokelaulajat. Sarjojen voittajat: vas. 1. Tuomo Lemivaara, vas. 4. Sirpa Lindroos, oik. 1. Raija Reuna ja oik. 2. Markku Hiljanen (kuva Esko Erkkilä)

Pilkkikilpailut 26.2.2014Pälkäneellä
Miehet:
1. Heikkinen Kauko Kangasala 5647; 2. Riikonen Raimo Sydänhäme 5408; 3. Asikainen Reino Kangasala 5016; 4. Mannila Esa Orivesi 4521; 5. Manninen Heino OrivesiI 4291; 6. Kajarinne Arvo Orivesi 4138;
7. Toivonen Antti Ruovesi 4020; 8. Siitonen Erkki Ruovesi 3582; 9. Riihiranta Tauno Sydänhäme 3482; 10. Mäkinen Kalle Sydänhäme 3328; 11. Salminen Pertti Kangasala 3284; 12. Leskinen Raimo Sydänhäme 3282; 13. Pennanen Ahti Kuorevesi 3035; 14. Äijänen Jorma Orivesi 3018; 15. Sipilä Antti Orivesi 2820; 16. Sulkunen Jaakko Kuorevesi 2626; 17. Sikiö Heikki Sydänhäme 1816; 18. Heikkilä Urpo Kangasala 1760; 19. Kymäläinen Erkki Orivesi  1595; 20. Kankainen Veli-Pekka Kuorevesi 1524; 21. Vesanen Erkki Sydänhäme 1481; 22. Välimäki Eero Lempäälä 1410; 23. Kujanpää Heikki Orivesi 1402; 24. Reini Taisto Kuorevesi 1389; 25. Markkula Tapani Orivesi 1299; 26. Wirola Kalevi Kangasala 1266; 27. Koivulahti Eero  Sydänhäme 1239; 28. Välimaa Kalevi Orivesi 1101; 29. Heino Tapio Sydänhäme 1010; 30. Vasenius Markku Ruovesi 963; 31. Myllymäki Seppo Sydänhäme 923; 32 Lemmetty Erkki  Orivesi 603; 33 Mäkinen Erkki Kangasala 526; 34. Vanhanen Reijo Vilppula 501; 35. Maijala Martti Virrat 413; 36. Herranen Reijo Virrat 393; 37. Kantolahti Erkki Längelmäki 321;
38. Laurila Pekka Sydänhäme 154; 39. Siurola Matti Sydänhäme 150; 40. Pohja Antti Kangasala 143; 41. Stenman Reino Sydänhäme 67; 42. Lindfors Jukka Sydänhäme 45; nolla tuloksella: Kolu Erkki Sydänhäme, Kortelahti Kalevi Sydänhäme, Peltola Simo Sydänhäme, Sjöstedt Jaakko Sydänhäme, Lehtomäki Arto Virrat, Jaakola Erkki Sydänhäme, Meisalmi Pentti Sydänhäme, Keskinen Heikki Sydänhäme

Naiset:
1. Vuohelainen Sirpa Orivesi 4380; 2. Asikainen Eeva Kangasala 3603; 3. Siitonen Irene Ruovesi 2542;
4. Syvänen Paula Kuorevesi 2531; 5. Nykänen Kerttu Orivesi 2105; 6. Syvänen Ritva Orivesi 2042;
7. Kujanpää Lea Orivesi 2007; 8. Leskinen Tuula Sydänhäme 1273; 9. Sikiö Ulla Sydänhäme 1187;
10. Seija Nyberg Vilppula 1107; 11. Salminen Seija Lempäälä 1087; 12. Peltonen Leena Sydänhäme 963; 13.Kortelahti Leena Sydänhäme 927; 14. Vasenius Anja Ruovesi 572; 15. Meisalmi Eini Sydänhäme 301; 16. Haapamäki Irma Sydänhäme 300; 17. Helén Laina Kangasla 277; 18. Myllymäki Irma Sydänhäme 260; 19. Alajoki Irja Kangasala 259; 20. Ojala Anita Sydänhäme 213; 21. Elkelä Raili Sydänhäme 145; 22. Sammatti Sirpa Virrat 143; 23.Laurila Riitta Sydänhäme 103; nollatulos Peltola Sirkka Sydänhäme                            

Joukkue:
1. Kangasala 17550; 2. Orivesi 17220; 3. Sydänhäme 13491; 4. Ruovesi 11107; 5. Kuorevesi 9716; 6. Virrat 949  

Vuoden 2013 tuloksia

Eläkeliiton Pirkanmaan piirin rantaongintamestaruuskilpailut 23.8.2013 Orivedellä

Tulokset:
Naiset
1) Raija Huttunen, Kuorevesi 6683 gr 2) Sirpa Vuohelainen, Orivesi 5611 3) Paula Syvänen, Kuorevesi 4374 4) Seija Nyberg, Vilppula 1612 5) Leena Kortelahti, Sydän-Häme 1581 6) Eeva Asikainen, Kangasala 898 7) Sirkka Lötjönen, Kuorevesi 771 8) Helka Koskinen, Orivesi 367 9) Lea Kujanpää, Orivesi 355 10) Leena Peltonen, Sydän-Häme 171 11) Seija Varttila, Ylöjärvi 157 12) Irma Myllymäki, Sydän-Häme 117 13) Meeri Ihamuotila, Ylöjärvi 110  14) Kaija Lindberg, Orivesi 13
 

Miehet
1) Jorma Äijänen, Orivesi 7909 2) Erkki Kukko, Kuorevesi 5807 3) Antti Sipilä, Orivesi 5125 4) Kauko Heikkinen, Kangasala 5120 5) Jaakko Sulkunen, Kuorevesi 4395 6 ) Reino Asikainen, Kangasala 2744 7) Veikko Pohja, Orivesi 2733 8) Raimo Riikonen, Sydän-Häme 2567 9) Arvo Kajarinne, Orivesi 2407 10) Veli-Pekka Kankainen, Kuorevesi 1986  11) Raimo Leskinen, Sydän-Häme 1745  12) Taisto Reini, Kuorevesi 1320 13) Reijo Vanhanen, Vilppula 1145  14) Alpo Koivusalo, Kuorevesi 1136  15) Antero Hämäläinen, Sydän-Häme 823  16) Kalevi Kortelahti, Sydän-Häme 759  17) Vilho Karhu, Orivesi  689  18) Tauno Riihiranta, Sydän-Häme 654 19) Kalevi Virola, Kangasala 647  20) Risto Nieminen, Ylöjärvi  519  21) Sakari Nääjärvi, Lempäälä 513  22) Eero Välimäki, Lempäälä 493  23) Reino Stenman, Sydän-Häme 349  24) Heikki Kujanpää, Orivesi 236  25) Seppo Myllymäki, Sydän-Häme 208  26) Jorma Lampinen, Orivesi 141  27) Matti Siurola, Sydän-Häme 102  28) Ossi Varttila, Ylöjärvi 94
 

Joukkueet:
1) Orivesi 1(Jorma Äijänen, Antti Sipilä, Veikko Pohja ja Sirpa Vuohelainen) 21378 2) Kuorevesi 1 ( Erkki Kukko, Jaakko Sulkunen, Raija Huttunen ja Paula Syvänen ) 21259 
3) Kangasala ( Kauko Heikkinen, Reino Asikainen,  Kalevi Virola ja Eeva Asikainen) 9409  4) Sydän-Häme 6716  5) Kuorevesi 2   5213  6) Orivesi 2  3818  7) Ylöjärvi 880
 

Pienin kala: Raija Huttunen, Kuorevesi 11 gr
Suurin kala: Raija Huttunen, Kuorevesi 848 gr 

 

Eläkeliiton Pirkanmaan piirin suunnistuskilpailut 12.6.2013 
Paikka: Pälkäne, Haltiankylän Lintuharju
Kilpailuiden järjestäjä: Sydänhämeen yhdistys 

Tulokset:
H60               5,2 km
1. Siitonen Erkki Ruovesi 54.40, 2. Huhta Tapani Kangasala 1.03.25 

H65               3,3 km
1. Lindstedt Tapio Juupajoki 35.14, 2. Lahdenniemi Heikki Sydänhäme  36.43
3. Lahdenniemi Pekka  Sydänhäme  40.06,  4. Alanissi Olli Sydänhäme  45.43
5. Mattila Esko Sydänhäme  1.00.28, 6. Kolu Erkki Sydänhäme  1.52.39   
Saarela Markku Sydänhäme ei aikaa 

H70               3,3 km
1. Sulander Heikki Sydänhäme  1.02.17, 2. Naulapää Erik  Sydänhäme  1.14.37 

H75               2,0 km
1. Laurila Kalervo  Kangasala 24.17, 2. Kopra Valto Juupajoki  24.56
3. Hakala Rauno Sydänhäme  25.04, 4. Stenman Reino Sydänhäme  45.03 

H80               2.0 km
1. Hytönen Eino Sydänhäme  45.22 

D65               2.0 km
1. Sulander Mirja-Liisa Sydänhäme  1.49.40 

D75
1. Mattila Aune Sydänhäme  46.13  

 

PIIRIN PILKKIMESTARUUSKILPAILUT ORIVEDELLÄ 14.3.2013

Tulokset:
Naiset 1) Sirpa Vuohelainen, Orivesi 2707 2) Irene Siitonen, Ruovesi 2639 3) Eeva Asikainen, Kangasala 2079 4)Seija Nyberg, Vilppula 1615 5) Paula Syvänen, Kuorevesi 1320 6) Lea Kujanpää, Orivesi 941 7) Raija Huttunen, Kuorevesi 837 8) Sirkka Peltola, Sydänhäme 683 9) Anja Vasenius, Ruovesi 519 10) Seija Salminen, Lempäälä 545 11) Sirpa Sammatti, Virrat 277 12) Irma Myllymäki, Sydänhäme 255 13) Leena Kortelahti, Sydänhäme 184 14) Auli Ruokosenmäki, Virrat 12 15) Helen Laina, Kangasala

Miehet 1) Raimo Leskinen, Sydänhäme 4937 2) Reino Asikainen, Kangasala 3985 3) Raimo Riikonen, Sydänhäme 3905 4) Kauko Heikkinen, Kangasala 3467 5) Antti Sipilä, Orivesi 3235 6) Arvo Kajarinne, Orivesi 3217 7) Antti Toivonen, Ruovesi 2729 8) Erkki Siitonen, Ruovesi 2563 9) Jorma Äijänen, Orivesi 2397 10) Erkki Kukko, Kuorevesi 2172 11) Urpo Heikkilä, Kangasala 1837 12) Kalle Mäkinen, Sydänhäme 1645 13) Reijo Herranen, Virrat 1559 14) Pertti Salminen, Kangasala 1543 15) Kalevi Kortelahti, Sydänhäme 1345 16) Tauno Riihiranta, Sydänhäme 1276 17) Veli-Pekka Kankainen, Kuorevesi 1200  18) Jaakko Sulkunen, Kuorevesi 1056 19) Martti Maijala, Virrat 1025 20) Heikki Kujanpää, Orivesi 1015 21) Reijo Vanhanen, Vilppula 950 22) Seppo Myllymäki, Sydänhäme 938 23) Ahti Pennanen, Kuorevesi 903 24) Tapio Heino, Sydänhäme 823 25) Erkki Kantolahti, Kuorevesi 791 26) Erkki Kymäläinen, Orivesi 705 27) Matti Siurola, Sydänhäme 686 28) Antero Hämäläinen, Sydänhäme 597 29) Asko Alppi, Ikaalinen 455 30) Markku Vasenius, Ruovesi 293 31) Reino Stenman, Sydänhäme 282 32) Sakari Nääjärvi, Lempäälä 163 33) Kalevsi Wirola, Kangasala 159 34) Veikko Teräväinen, Virrat 115 35) Eero Välimäki, Lempäälä 74 36-38) Alpo Koivusalo, Kuorevesi , Kalevi Välimaa, Orivesi, Matti Vehmas, Juupajoki , nollalinja

Joukkuekilpailu 1) Orivesi (Antti Sipilä, Arvo Kajarinne, Jorma Äijänen ja Sirpa Vuohelainen) 11.556 g

2) Kangasala (Reino Asikainen, Kauko Heikkinen, Urpo Heikkilä, Eeva Asikainen) 11.368 g 3) Sydänhäme (Raimo Leskinen, Raimo Riikonen, Kalle Mäkinen, Sirkka Peltola) 11.170 g 4) Ruovesi 8.224 5) Kuorevesi 5.748 6) Virrat 2.976

Suurin kala: Matti Siurola, Sydänhäme 459 g , Pienin kala: Tapio Heino, Sydänhäme

 

PIIRIN HIIHTOKILPAILUT RUOVEDELLÄ 26.2.2013

  

Tulokset:

N 70 1. Inkeri Janhunen Ruovesi 22.11 5km
N 65 1. Sinikka Salo Tampere 21.28 5 km , 2. Helena Peltonen Ruovesi 22.33 , 3. Anja Vasenius Ruovesi 23.41
N 60 1. Raili Anttila Kangasala 23.23 5 km
M 80 1. Lauri Koivunen Ruovesi
19.16 3 km
M 75 1. Eino Helminen Vilppula 23.26 5 km , 2. Pekka Suuripää Ruovesi 24.56
M 70 1. Tapani Virtanen Kangasala 16.54 5 km , 2. Antti Salminen Kangasala 17.23 ,
3. Eino Anttila Sydänhäme 19.16 , 4. Reino Kauppila Tampere 21.58
M 65 1. Tapio Lindstedt Vilppula 17.52 5 km , 2. Martti Anttila Kangasala 18.04 , 3. Matti Keinonen Virrat 18.43
M 60 1. Seppo Laaksonen Ruovesi 15.18 5 km , 2. Erkki Siitonen Ruovesi 16.53

  

Vuoden 2012 tuloksia

Piirin rantaongintakilpailut Vilppulankoskella 28.6.2012

Naiset:
1. Paula Syvänen, Kuorevesi 5320 g, 2. Raija Huttunen, Kuorevesi 2945 g, 3. Lea Kujanpää, Orivesi 2675 g, 4. Sirpa Vuohelainen, Orivesi 1945 g, 5. Leena Kortelahti, Sydänhäme 1830 g, 6. Eeva Asikainen, Kangasala 1560 g, 7. Helka Koskinen, Orivesi 1370 g, 8. Irma Myllymäki, Sydänhäme 800 g, 9. Kaija Lindberg, Orivesi 795 g, 10. Seija Salminen, Lempäälä 390 g, 11. Anita Ojala, Sydänhäme 230 g, 12. Sirpa Knuutila, Lempäälä 130 g, 13. Laina Helen, Kangasala
65 g

Miehet:
1. Antti Sipilä, Orivesi 11610 g, 2. Väinö Valkama, Kuorevesi 6740 g, 3. Antti Lahdenmäki, Virrat 6300 g, 4. Jaakko Sulkunen, Kuorevesi 4740 g, 5. Erkki Kukko, Kuorevesi 4710 g, 6. Reino Asikainen, Kangasala 4185 g, 7. Veli-Pekka Kankainen, Kuorevesi 3725 g, 8. Pekka Syvänen, Kuorevesi 3715 g, 9. Aimo Virkki, Lempäälä 3225 g, 10. Matti Siurola, Sydänhäme 3110 g, 11. Jorma Äijänen, Orivesi 2735 g, 12. Reino Stenman, Sydänhäme 1940 g, 13. Alpo Koivusalo, Kuorevesi 1830 g, 14. Raimo Leskinen, Sydänhäme 1745 g, 15. Simo Sipilä, Virrat 1465 g, 16. Raimo Riikonen, Sydänhäme 1445 g, 17. Erkki Lemmetty, Orivesi 1245 g, 18. Reijo Vanhanen, Vilppula 1240 g, 19. Kalevi Välimaa, Orivesi 865 g, 20. Kalevi Kortelahti, Sydänhäme 765 g, 21. Tauno Riihiranta, Sydänhäme 755 g, 22. Reijo Herranen, Virrat 663 g, 23. Seppo Myllymäki, Sydänhäme 530 g, 24. Sakari Nääjärvi, Lempäälä 495 g, 25. Kauko Heikkinen, Kangasala 465 g,
26. Antero Hämäläinen, Sydänhäme 410 g, 27. Eero Välimäki, Lempäälä 405 g, 28. Taisto Reini, Kuorevesi 360 g, 29. Heikki Knuutila, Lempäälä 210 g, 30. Heikki Kujanpää, Orivesi 165 g, 31. Kalevi Wirola, Kangasala 45 g

Juniorit:
Kalle Koivusalo 720 g, Karlo Herranen 118 g, Kristoffer Herranen 101 g.

Joukkueet:
1. EL Kuoreveden yhdistys 21510 g, 2. EL Oriveden yhdistys 18965 g, 3. EL Sydänhämeen yhdistys 8625 g.

Pienin kala: Jorma Äijänen 4 g
Suurin kala: Reino Asikainen 930 g

Piirin suunnistuskilpailut 30.5.2012 Pälkäneen Isokankaalla

Ratamestarina toimi Petri Ketola

H60 4,6 km: 1. Heikki Lahdenniemi Sydänhäme 49,12; 2. Erkki Siitonen Ruovesi 50,19; 3. Raimo Pusa Ruovesi 1.20,48
H65 2,8 km: 1. Esko Mattila Sydänhäme 39,13; 2. Pekka Reinikka Tampere 47,05; 3. Olli Alanissi Sydänhäme 58,48; 4. Matti Hintikka Kangasala 1.35,40; 5. Erkki Kolu Sydänhäme 2.01,12
H70 2,8 km: 1. Eino Anttila Sydänhäme 32,29; 2. Heikki Sulander Sydänhäme 38,43
H75 2,8 km: 1. Rauno Hakala Sydänhäme 38,59; 2. Eino Hytönen Sydänhäme 1.19,15
D65 2,8 km: 1. Mirja-Liisa Sulander Sydänhäme 40,19
D70 1,8 km: 1. Aune Mattila Sydänhäme 22,57

 

Piirin karaokemestarit vm 2012

Karaokemestaruudet ratkottiin Juupajoella Juupavaaran tanssilavalla tiistaina 22.5.
Tuomareiden mielestä kilpailu oli varsinkin naisten sarjassa melkoisen tasainen, miesten sarjassa nousivat kolme parasta muita vanhempina esiin. Karaokemestarikilpailussa oli sarja 50+ naisille ja miehille. Lisäksi palkittiin +70 -sarjan parhaat nais- ja mieslaulajat kunniakirjoin sekä yleisö äänesti oman suosikkinsa.
Karaokemestaruudet Eläkeliitossa ratkotaan viidennen kerran tänä vuonna. Kilpailijoita pääkilpailussa on eri puolilta Suomea 40 henkilöä. Eläkeliiton valtakunnallinen pääkilpailu on Huhmarissa, Polvijärvellä 4.-6. lokakuuta 2012. Tuohon kilpailuun Pirkanmaata lähtevät edustamaan Mirjami Kilponen Nokialta sekä Pekka Hilden Tampereelta.
Mirjamille voiton naisten sarjassa takasi varma esiintyminen, puhdas ääni ja tuomariston mielestä hänellä olivat perusasiat kunnossa. Toiseksi naisten sarjassa ylsi Sinikka Arvola Lempäälästä ja kolmanneksi Terhi Ahlgren Orivedeltä.
Miesten sarjan voittaja Pekka Hilden oli tuomariston mielestä rutinoitunut esiintyjä, hänellä on vahva ääni sekä rytmi että sävel kohdallaan. Toiseksi miesten sarjassa tuli Keijo Salokorpi Mäntästä, joka oli myös yleisönsuosikki. Kolmannen sijan saavutti Tuomo Lemivaara Tampereelta.
Sarjassa +70 kunniakirjoin palkittiin Mirjami Kilponen sekä Keijo Salokorpi.

Piirin hiihtomestaruudet selviteltiin  Juupavaarassa 6.3.2012.
Keväinen aurinko helli niin kilpailjoita kuin katsojiakin.

Sarja N60: 1.    Raili Anttila, Kangasalan yhdistys   9.02
Sarja N65: 1.    Sinikka Salo, Tampereen yhdistys 8.03
Sarja N70: 1.    Inkeri Janhunen, Ruoveden yhdistys 8.08
Sarja M60: 1.    Seppo Laaksonen, Ruoveden yhdistys 12.21; 2.  Erkki Siitonen, Ruoveden yhdistys 12.23;
3.    Tapio Lindstedt, Juupajoen yhdistys 13.38; 4.    Veikko Teräväinen, Virtain yhdistys 16.44
Sarja M65; 1.    Antti Murtomäki, Lempäälän yhdistys 12.52;  2.  Tapani Virtanen, Kangasalan yhdistys 12.56;
3.    Martti Anttila, Kangasalan yhdistys 13.23
Sarja M70: 1.    Antti Salminen, Kangasalan yhdistys 13.00; 2.    Reino Rantanen, Kangasalan yhdistys 14.13;
3.    Reijo Kauppila, Tampereen yhdistys 17.11; 4.    Erkki Lemmetty, Oriveden yhdistys 24.13 

Piirin pilkkimestaruudet ratkottiin 1.3.2012 Tampereella Rusthollin rannassa Näsijärvellä.

Naiset:
1. Sirpa Vuohelainen Orivesi  4800 g, 2. Eeva Asikainen Kangasala 1199 g, 3. Irene Siitonen Ruovesi 1191 g, 4. Paula Syvänen Kuorevesi 1062 g, 5. Ulla Sikiö Sydänhäme 976 g, 6. Anita Ojala Sydänhäme 513 g, 7. Laina Helen Kangasala 504 g, 8. Raija Huttunen Kuorevesi 403 g, 9. Lea Kujanpää Orivesi 389 g, 10. Leena Peltonen Sydänhäme 315 g, 11. Leena Kortelahti Sydänhäme 234 g, 12. Sisko Salminen Kangasala187 g, 13. Anja Wasenius Ruovesi 176 g, 14. Sirpa Sammatti Virrat 119 g, 15. Kaija Lindberg Orivesi 110 g, 16. Helena Peltonen Ruovesi 78 g.

Miehet:
1. Ahti Pennanen Kuorevesi 3320 g, 2. Kauko Heikkinen Kangasala 2490 g, 3. Jaakko Sulkunen Kuorevesi 2245 g, 4. Veli-Pekka Kankainen Kuorevesi 2116 g, 5. Pekka Syvänen Kuorevesi 2016 g, 6. Reino Asikainen Kangasala 1857 g, 7. Erkki Kymäläinen Orivesi 1842 g, 8. Tauno Riihiranta Sydänhäme 1310 g, 9. Urpo Heikkilä Kangasala 1219 g, 10. Jorma Äijänen Orivesi 1180 g, 11. Arvo Kajarinne Orivesi 1063 g, 12. Raimo Leskinen Sydänhäme 1059 g, 13. Simo Sipilä Virrat 1035 g, 14. Erkki Kukko Kuorevesi 972 g, 15. Reijo Herranen Virrat 958 g, 16. Erkki Siitonen Ruovesi 940 g, 17. Raimo Riikonen Sydänhäme 898 g, 18. Eino Rintala Virrat 794 g, 19. Matti Siurola Sydänhäme 769 g, 20. Heikki Sikiö Sydänhäme 613 g, 21. Reino Stenman Sydänhäme 611 g, 22. Heikki Kujanpää Orivesi 599 g, 23. Erkki Lemmetty Orivesi 513 g, 24. Kalevi Wirola Kangasala 436 g, 25. Martti Maijala Virrat 383 g, 26. Antero Hämäläinen Sydänhäme 357 g, 27. Kalevi Kortelahti Sydänhäme 297 g, 28. Seppo Myllymäki Sydänhäme 259 g, 29. Teuvo Rasilainen Ruovesi 149 g, 30. Paavo Jokipii Ylöjärvi 126 g, 31. Mauno Siren Tampere 110 g, 32. Esko Pessi Ruovesi 103 g, 33. Markku Saarela Sydänhäme 60 g.

Joukkuekilpailu:
1. Orivesi 8885 g (Arvo Kajarinne, Erkki Kymäläinen, Jorma Äijänen, Sirpa Vuohelainen), 2. Kuorevesi 8743 g (Veli-Pekka Kankainen, Jaakko Sulkunen, Paula Syvänen, Ahti Pennanen), 3. Kangasala 6765 g (Reino Asikainen, Kauko Heikkinen, Urpo Heikkilä, Eeva Asikainen), 4. Sydänhäme 4243 g (Tauno Riihiranta, Raimo Leskinen, Raimo Riikonen, Ulla Sikiö), 5. Virrat 2906 g (Eino Rintala, Simo Sipilä, Reijo Herranen, Sirpa Sammatti), 6. Ruovesi 2464 g (Teuvo Rasilainen, Erkki Siitonen, Anja Wasenius, Irene Siitonen).

Pienimmän kalan (3 g) saivat  Raimo Leskinen Sydänhäme ja Raija Huttunen Kuorevesi
Isoimman kalan (298 g) sai Ulla Sikiö Sydänhäme.

Vuoden 2011 tuloksia

Eläkeliiton suunnistuskilpailujen tulokset tästä 

Eläkeliiton mölkkykilpailujen tulokset tästä 

Eläkeliiton golfmestaruuskilpailun tulokset tästä 

Eläkeliiton metsästysammunnan mestaruuskisat 2011, tulokset tästä

Eläkeliiton Pirkanmaan piirin suunnistuksen mestaruuskilpailut 20.7.2011  Pälkäne, Isokankaan maasto
Tulokset:
H60 3,1 km
1.Lindstedt Tapio, Juupajoki 30.29, 2.Lahdenniemi Heikki, Sydänhäme 33.01, 3.Karppinen Heikki, Lempäälä 1.16.33
H65 3,1 km
1. Alanissi Olli, Sydänhäme 35.01, 2. Naulapää Erik, Sydänhäme 37.53, 3. Kopra Valto, Juupajoki 39.36, 4.  Mattila Esko, Sydänhäme 39.59
H70 1,8 km
1.  Hakala Rauno, Sydänhäme 19.10, 2. Sulander Heikki, Sydänhäme 25.24
H75 1,8 km
1.  Koppelomäki Mikko, Ylöjärvi 21.31
H80 1,8 km
1.  Hytönen Eino, Sydänhäme 58.49
D65 1,8 km
1.  Sulader Mirja-Liisa, Sydänhäme 23.32
D70 1,8 km
1.  Mattila Aune, Sydänhäme 27.35 

 

Eläkeliiton rantaonginnan mestaruuskilpailut Ruoveden Haapasaaressa 12.7.2011

Pirkanmaan piiri vastasi tänä vuonnan Eläkeliiton rantaonginnan mestaruuskilpailujen järjestelyistä yhdessä Eläkeliiton Ruoveden yhdistyksen kanssa. Kilpailuun oli ilmoittautunut 170 onkijaa ja kilpailukorttinsa lunasti kilpailuaamuna 161 onkijaa. Sää oli erittäin sateinen ja harmaa, mutta johan se aurinkokin paistoi kotimatkalle lähdettäessä.

Joukkuekisan voitti Pohjois-Karjala, joka sai kiertopalkinnon omakseen viidellä kiinnityksellä.

Tulokset löytyvät klikkaamalla allaolevaa tulosluettelon kohtaa:

Naisten tulokset

Miesten tulokset

Joukkuetulokset

Lämmin kiitos tukijoillemme Eläkeliiton rantaonginnan mestruuskilpailuissa:


 Parkanon Kirjapaino

 

Eläkeliiton Pirkanmaan piirin rantaonginnan mestaruuskilpailut 28.6.2011 Ikaalisissa

Kilpailupäivä oli mitä kaunein kesäpäivä - aurinko paistoi miltei pilvettömältä taivaalta ja Kyrösjärvi oli tyyni. Kilpailupaikka oli Ikaalisten vanhan kauppalan pesäpallokentän puistoranta, jossa 41 kilpailijaa ottivat kalamiehen tavoin mittaa toisistaan.

Naiset:
1. Raija Huttunen Kuorevesi 3325 g, 2. Elvi Mansikkamäki Hämeenkyrö 665 g, 3. Seija Salminen Lempäälä 530 g sekä Helena Näsiaho 530 g, 5. Auli Ruokosenmäki Virrat 315 g, 6. Paula Syvänne Kuorevesi 215 g, 7. Anita Ojala Sydänhäme 195 g, 8. Hilkka Uotila Kangasala 115 g, 9. Sirpa Sammatti Virrat 110 g, 10. Leena Peltonen Sydänhäme 100 g, 11. Leena Kortelahti Sydänhäme 80 g, 12. Sirpa Knuutila Lempäälä 65 g, 13. Raili Nieminen Lempäälä 40 g, 14. Anna-Liisa Mäki Virrat 35 g ja 15. Eine Herranen Virrat 0 g

Miehet:
1. Erkki Kukko Kuorevesi 2135 g, 2. Antti Lahdenmäki 2110 g, 3. Pentti Jaatinen Virrat 2080 g, 4. Eino Rintala 1100 g,
5. Veli-Pekka Kankainen
 Kuorevesi 875 g, 6. Tauno Riihiranta Sydänhäme 680 g, 7. Raimo Leskinen Sydänhäme 640 g, 8. Jaakko Sulkunen Kuorevesi 575 g, 9. Martti Maijala Virrat 560 g, 10. Raimo Riikonen Sydänhäme 505 g, 11. Seppo Myllymäki Sydänhäme 380 g, 12. Kalevi Kortelahti Sydänhäme 355 g, 13. Kauko Heikkinen Kangasala 315 g, 14. Pekka Syvänen Kuorevesi 290 g, 15. heikki Knuutila Lempäälä 285 g, 16. Jorma Salminen Lempäälä 260 g, 17. Antero Hämäläinen Sydänhäme 210 g, 18. Lauri Leander Sydänhäme 185 g, 19. Reino Stenman Sydänhäme 145 g, 20. Eero Välimäki Lempäälä 110 g, 21. Kalevi Wirola Kangasala 105 g, 22. Simo Sipilä Virrat 100 g, 23. Kalevi Välimaa Orivesi 75g,
24. Matti Siurola Sydänhäme 70 g, 25. Reijo Herranen Virrat 60 g, 26. Antti Salo 0 g.

Joukkue:
1. EL Kuoreveden yhdistys 7200 g, 2. EL Virtain yhdistys 6165 g, 3. EL Sydänhämeen yhdistys 2400 g

Pieni kala: Helena Näsiaho Hämeenkyrö
Isoin kala: Martti Maijala Virrat ja Jaakko Sulkunen Kuorevesi

 

Eläkeliiton Pirkanmaan piirin pilkkikilpailut 1.3.2011 Virrat, Uurasjärvi

Eläkeliiton Pirkanmaan piirin pilkkimestaruutta tavoitteli yhteensä 43 pilkkijää seitsemästä eri yhdistyksestä. Sää oli lievästi tuulinen ja pakkasmittari näytti -5 astetta. Aurinko pysytteli visusti pilvien takana koko kilpailuajan. Kilpailupaikkana oli Viinimarjatila Kuunsilta.  
Naiset:
1.Anja Vasenius Ruovesi 130 g, 2. Helena Näsiaho Hämeenkyrö 100 g, 3. Leena Kortelahti Sydänhäme 40 g, 4. Leena Peltonen Sydänhäme 30 g, 5. Elvi Mansikkamäki Hämeenkyrö 15 g ja Laina Helen Kangasala 15 g. Naisten sarjassa oli 12 pilkkijää ja kuusi jäi ilman saalista.
Miehet:
1.Urpo Heikkilä Kangasala 500 g, 2. Alpo Koivusalo Kuorevesi 400 g, 3. Pekka Syvänen Kuorevesi 280 g, 4. Raimo Leskinen Sydänhäme 260 g, 5. Erkki Kymäläinen Orivesi 220 g, 6. Antti Toivonen Ruovesi 170 g, 7. Kalevi Wirola Kangasala 160 g ja V-P Kankainen Kuorevesi 160 g, 9. Simo Sipilä Virrat 130 g ja Tauno Riihiranta Sydänhäme 130 g, 11. Kalevi Kortelahti Sydänhäme 120 g, 12. Seppo Myllymäki Sydänhäme 100 g, Kalle Mäkinen Sydänhäme 100 g, Esko Autio Virrat 100 g ja Kauko Heikkinen Kangasala 100 g, 16. Jaakko Sulkunen Kuorevesi 90 g ja Antero Hämäläinen Sydänhäme 90 g, 18. Arvo Kajanrinne Orivesi 70 g, 19. Lauri Leander Sydänhäme 60 g, 20. Raimo Riikonen Sydänhäme 30 g ja Paavo Järvinen Virrat 30 g, 22. Martti Maijala Virrat 20 g ja Risto Keskinen Hämeenkyrö 20 g, 24. Reijo Herranen Virrat 10 g. Miesten sarjassa oli 31 pilkkijää, joista seitsemän jäi ilman saalista.
Joukkue:
1.EL Kuoreveden yhdistys 930 g, 2. EL Kangasalan yhdistys 775 g, 3. EL Sydänhämeen yhdistys 650 g, 4. EL Ruoveden yhdistys 300 g, 5. EL Oriveden yhdistys 290 g, 6. EL Virtain yhdistys 280 g, 7. EL Hämeenkyrön yhdistys 135 g

Pienin kala: Helena Näsiaho Hämeenkyrö
Suurin kala: Erkki Kymäläinen Orivesi
  

PILKKIJÖITÄ
Pilkkijöitä Uurasjärvellä 1.3.2011

 

Eläkeliiton Pirkanmaan piirin hiihtokilpailut 12.3.2011 Toivolan lavan maastossa Ylöjärvellä
Eläkeliiton Pirkanmaan piirin hiihtomestaruudet ratkottiin 14 hiihtäjän kesken. Hiihtäjät edustivat seitsemää pirkanmaalaista yhdistystä. Paikalla väkeä oli eri puolilta Pirkanmaata liki 50 henkeä. Sää oli puolipilvinen ja pakkasmittari näytti -2 astetta.
Naiset 55 v, 4,5 km:
1.Sinikka Kulmala Ylöjärvi 21,36
Naiset 65 v, 4,5 km:
1. Eila Orre Vesilahti 15,34, 2. Armi Mätäsniemi Ylöjärvi 20,28, 3. Lea Salo Ylöjärvi 24,09
Miehet 60 v 6,5 km:
1. Raimo Nukari Ylöjärvi 36,14
Miehet 65 v 6,5 km:
1. Martti Anttila Kangasala 26,48, 2. Mauri Mätäsniemi Ylöjärvi 33,43, 3. Voitto Särkikoski Ikaalinen 41,48
Miehet 70 v 6,5 km:
1. Antti Salminen Kangasala 24,19, 2. Reino Rantanen Kangasala 27,53, 3. Mikko Mustila Lempäälä 33,34, 4. Reino Stenman Sydänhäme 36,34, 5. Rauno Mätäsniemi Ylöjärvi 37,32
Miehet 85 v 6,5 km:
1. Olavi Haapaniemi Ikaalinen 33,07

Lisäksi oli matkan arviointikilpailu (oikea matka oli 133 m). Lähimmäksi arvioi Kirsti Korte 132 metriä ja seuraavina 136 metrillä olivat Einari Korte ja Mauri Mätäsniemi. Liekö heillä ollut kotikenttäetu, koska kaikki lähimmäksi arvanneet olivat Ylöjärven yhdistyksestä. 
 

                                                Kuvassa hiihtopäivässä palkitut (kuva Martti Ahola)

Eläkeliiton pilkkimestaruuskilpailut Kiteellä 16.3.2011

Pirkanmaalaiset sijoittuivat seuraavasti:
Naiset alle 70 vuotta: 35. Raija Huttunen 401 g (46 kilpailijaa)
Naiset yli 70 vuotta: 5. Paula Syvänen 1585 g (34 kilpailijaa)
Miehet alle 70 vuotta: 39. Jaakko Sulkunen 1212 g ja 84. Erkki Kukko 411 g (93 kilpailijaa)
Miehet yli 70 vuotta: 60. Pekka Syvänen 416 g (74 kilpailijaa)
Joukkue: 10. Pirkanmaa 4206 g

Eläkeliiton hiihtokilpailut Ainiovaaralla Ylitorniossa 29.-30.3.2011

Pirkanmaata edusti hiihtokilpailuissa Martti Kivelä, joka sijoittui parhaalla mahdollisella tuloksella:
miehet 70 vuotta, 6 km, vapaa: 1. Martti Kivelä 19.30,7
miehet 70 vuotta, 6 km, perineteinen: 1. Martti Kivelä 20.54,4

Onnittelut Pirkanmaata edustaneille!

Piirin karaokemestaruuskilpailut 14.4.2011 Lempäälässä

Karaokemestaruudet saatiin ratkottua vaikkakin kilpailu oli erittäin tasaväkinen ja tiukka. Laulajia oli 11 henkilöä ja yleisöä oli saapunut yli 50 henkeä. Karaokekilpailijat saivat yleisön siirtymään myös tanssilattialle nauttimaan hyvistä suorituksista.

karaoken parhaat 2011

Kuvassa vuoden 2011 karaoken parhaat: vasemmalla Heikki Jaakkola, Ylöjärvi (miehet 2. sija), Aimo Haavisto, Vilppula (miehet 3. sija), Markku Hiljanen, Lempäälä (miehet 1. sija), Reetta Viikki, Kuorevesi (naiset 2. sija), Sirpa Lindroos, Orivesi (naiset 1. sija) ja Mirja Paldan, Hämeenkyrö (naiset 3. sija)